| GENERAL |
| Type: | Amateur VHF transceiver |
| Frequency range: |
Europe
TX: 144-146 MHz
RX: 138-174 MHz
USA
TX: 144-148 MHz
RX: 138-174 MHz
|
| Tuning steps: | 5 / 10 / 12.5 / 20 / 25 / 50 KHz |
| Frequency stability: | ±10 ppm @ -20 to +60°C (-4 to +140°F) |
| Mode: | FM |
| Channels / memory management: |
20 regular
1 call
RAM storage with lithium battery backup
|
| Repeater shift / offset: | ±600 KHz (Programmable 5 KHz to 39.995 MHz |
| Power supply: | 7.2-9 VDC (Battery pack) or 5-16 VDC external (Male barrel jack, center negative) |
| Current drain / power consumption: | RX: 35 mA (Standby) TX: 350-950 mA |
| Antenna impedance / connector: | 50 ohm / BNC |
| Dimensions (W*H*D): | 65*152*34 mm (2.56*5.98*1.34"), with battery |
| Weight: | 300 g (10.58 oz), with battery and antenna |
| Other features: | CTCSS/PL and DTMF. Paging. 1750 Hz repeater tone. |
|
|
|
|
| RECEIVER SECTION |
| Receiver system: |
Double conversion superheterodyne
1st IF: ? MHz
2nd IF: ? KHz
|
| Sensitivity: | 0.16 uV (12 dB SINAD) |
| Squelch sensitivity: | Less than 0.16 uV (Threshold) |
| Noise figure: | |
| Selectivity: | |
| Image rejection: | |
| AF output power / speaker: | 250 mW at 10% distortion / 8 ohm |
| External speaker connector: | |
|
|
|
|
| TRANSMITTER SECTION |
| RF output power: |
| High @12V | High @7.2V | Mid @12V | Mid @7.2V | Low |
| 2 m: | 5 W | 2 W | 2.5 W | 2 W | 350 mW |
|
| Modulation system: | |
| Max FM deviation (Factory set): | ±5 KHz |
| Spurious emissions: | Better than -? dB |
| Microphone impedance / connector: | ? ohm / ?-pin |
| Microphone input level: | ? mV |
|
|
|
|
| MISCELLANEOUS |
| Manufactured: | Taiwan, 199x-199x (Discontinued) |
| Additional info: | |
| Related documents: |
User manual (3.2 MB)
|
| Modifications and fixes: | |
| Reviews: | |
| Options / Accessories: |
|