| GENERAL |
| Type: | Amateur VHF transceiver |
| Frequency range: |
TX: 144-146 MHz
RX: 138-174 MHz
|
| Tuning steps: | 5 / 10 / 12.5 / 20 / 25 / 50 KHz |
| Frequency stability: | ±? ppm |
| Mode: | FM |
| Channels / memory management: |
72 regular
1 call
|
| Repeater shift / offset: | Programmable |
| Power supply: | 7-12 VDC (Battery pack) or 5-14 VDC external (Male barrel jack, center negative) |
| Current drain / power consumption: | RX: 16-140 mA TX: Max 1.5 A |
| Antenna impedance / connector: | 50 ohm / BNC |
| Dimensions (W*H*D): | 65*130*30 mm (2.56*5.12*1.18") |
| Weight: | 163 g (5.75), without battery |
| Other features: | CTCSS/PL. DTMF. 1750 Hz repeater tone. |
|
|
|
|
| RECEIVER SECTION |
| Receiver system: |
Double conversion superheterodyne
1st IF: ? MHz
2nd IF: ? KHz
|
| Sensitivity: | 0.16 uV (12 dB SINAD) |
| Squelch sensitivity: | |
| Noise figure: | |
| Selectivity: | 64 dB (Adjacent channel) |
| Image rejection: | |
| AF output power / speaker: | 200 mW at ?% distortion / ? ohm |
| External speaker connector: | TS "Minijack" (3.5 mm) |
|
|
|
|
| TRANSMITTER SECTION |
| RF output power: |
|
| Modulation system: | |
| Max FM deviation (Factory set): | ±5 KHz |
| Spurious emissions: | Better than -? dB |
| Microphone impedance / connector: | ? ohm / TRS "Subminijack" (2.5 mm) |
| Microphone input level: | ? mV |
|
|
|
|
| MISCELLANEOUS |
| Manufactured: | Taiwan, 1998-200x (Discontinued) |
| Additional info: |
Also sold as Midland 73-030 and Midland CT-22.
FCC ID: I7ORL105
|
| Related documents: | |
| Modifications and fixes: | |
| Reviews: | |
| Options / Accessories: |
|