| GENERAL |
| Type: | VHF receiver/scanner |
| Frequency range: |
78-80 MHz
|
| Tuning steps: | Analog varactor tuning |
| Frequency stability: | |
| Mode: | FM |
| Channels / memory management: | No |
| Power supply: | 12-14 VDC (Male barrel jack, center positive) |
| Current drain / power consumption: | ? mA |
| Antenna impedance / connector: | 50-75 ohm / DIN41585 (Motorola) |
| Dimensions (W*H*D): | 120*40*180 mm (4.72*1.58*7.09") |
| Weight: | 630 g (1.39 lb) |
| Other features: |
Sweeps the full 2 MHz in about one second.
Switchable scan resume delay.
|
|
|
|
|
| RECEIVER SECTION |
| Receiver system: |
Double conversion superheterodyne
1st IF: 10.7 MHz
2nd IF: 455 KHz - Ceramic filter: Murata CFM455E
|
| Sensitivity: | |
| Squelch sensitivity: | |
| Noise figure: | |
| Selectivity: | 16 KHz (-6 dB) |
| Image rejection: | |
| AF output power / speaker: | ? W at ?% distortion / No internal speaker |
| External speaker connector: | TS "Minijack" (3.5 mm) |
|
|
|
|
| MISCELLANEOUS |
| Manufactured: | Sweden, 197x-197x (Discontinued) |
| Additional info: |
This is a fully analog scanner. No XTALs, no PLL. It's
varactor tuned with an analog meter as the only frequency
indicator. Apparently tailor made for the now withdrawn
swedish police & rescue low band.
It has the same form factor as the popular and more advanced
DLS 80, 160 and 200C series. Any relation perhaps, or maybe
some sort of prototype?
It's unclear what the brand is. The only marking is the round
sticker on the back. It may be the brand or just a reseller.
Main PCB: DKLP 030 683 500.
This scanner has also been seen as SL-80.
|
| Related documents: |
AF amplifier: LM380
|
| Modifications and fixes: | |
| Reviews: | |
| Options / Accessories: |
|