| GENERAL |
| Type: | Citizen band / Freeband / Export transceiver |
Frequency range depending on version: |
26.515-27.855 MHz in three bands (Lo band version)
| Low: |   26.515-26.955 MHz |
| Mid: |   26.965-27.405 MHz |
| High: |   27.415-27.855 MHz |
26.965-28.305 MHz in three bands (Hi band version)
| Low: |   26.965-27.405 MHz |
| Mid: |   27.415-27.855 MHz |
| High: |   27.865-28.305 MHz |
|
| Channels / tuning steps: | 120 (3*40) |
| Mode: | AM / FM / SSB / CW |
| Frequency control: | PLL (MC145106) |
| Frequency stability: | 0.001% @ -30 to +50°C (-22 to +122°F) |
| Clarifier or Delta tune: | Coarse (TX/RX): ±7 KHz Fine (RX): ±1 KHz |
| Power supply: | 13.8 VDC ±15% (Male 3-pin jack) |
| Current drain / power consumption: | RX: 300-700 mA TX: Max 2.2 A |
| Antenna impedance / connector: | 50 ohm / SO-239 |
| Dimensions (W*H*D): | 200*60*235 mm (7.88*2.38*9.25") |
| Weight: | 2.27 Kg (5 lb) |
| Other features: |
ANL/NB. Tone hi-cut. Channel 9 switch. SWR meter.
Roger beep (Not switchable).
|
|
|
|
|
| RECEIVER SECTION |
| Receiver system: |
Single conversion superheterodyne (SSB/CW)
IF: 10.695 MHz
Double conversion superheterodyne (AM/FM)
1st IF: 10.695 MHz
2nd IF: 455 KHz
|
| Sensitivity: |
AM: 0.5 uV (10 dB S+N/N)
FM: 1 uV (20 dB S+N/N)
SSB/CW: 0.25 uV (10 dB S+N/N)
|
| Squelch sensitivity: | Less than 0.5 uV (Threshold) |
| Selectivity: |
AM/FM
3 KHz (-6 dB) 9 KHz (-50 dB)
SSB/CW
2.1 KHz (-6 dB) 3.3 KHz (-50 dB)
|
| Image rejection: | 65 dB |
| AF output power / speaker: | 4 W at ?% distortion / 8 ohm |
| External speaker connector: | TS "Minijack" (3.5 mm) |
|
|
|
|
| TRANSMITTER SECTION |
| RF output power: |
AM: 5 W
FM: 5 W
SSB: 12 W (PEP)
CW: 5 W
|
| Modulation system: |
AM: High and low level Class B
FM: Variable capacitance
SSB: Balanced
|
| Max FM deviation (Factory set): | ±? KHz |
| Spurious emissions: | Better than -? dB |
| Microphone impedance / connector: | ? ohm / 4-pin (Male locking ring jack) |
| Microphone input level: | ? mV |
|
|
|
|
| MISCELLANEOUS |
| Manufactured: | Taiwan, 198x-198x (Discontinued) |
| Main PCB: |
Early production
SRT-3600-10 by Ranger
Later production
EPT? by Ranger
|
| Sub PCBs: |
Early production
SRT-3600-20 - Channel selector board
and others...
Later production
Currently unknown to me
|
| Additional info: | |
| Related documents: |
PLL: MC145106
|
| Known markets and approvals: |
Export
No known approvals for CB use
|
| Sams Photofact #: | None |
| Modifications and fixes: | |
| Reviews: | |
| Options / Accessories: |
|