| GENERAL |
| Type: | Citizen band transceiver |
| Frequency range: | 26.965-27.255 MHz |
| Channels / tuning steps: | 3 |
| Mode: | AM |
| Frequency control: | Two XTALs per channel |
| Frequency stability: | ?% |
| Clarifier or Delta tune: | No |
| Power supply: | 9-12 VDC (Eight R6 / AA alkaline or NiCd batteries) or 12 VDC external |
| Current drain / power consumption: | RX: ? mA TX: ? mA |
| Antenna impedance / connector: | Fixed telescopic whip |
| Dimensions (W*H*D): | 70*200*40 mm (2.76*7.87*1.58") |
| Weight: | ? Kg (? lb) |
| Other features: | Battery meter. Charging jack. |
|
|
|
|
| RECEIVER SECTION |
| Receiver system: |
Single conversion superheterodyne
IF: 455 KHz
|
| Sensitivity: | 1 uV (10 dB S+N/N) |
| Squelch sensitivity: | |
| Selectivity: | 6 KHz (-6 dB) 30 KHz (-25 dB) |
| Image rejection: | |
| AF output power / speaker: | 500 mW at ?% distortion / 8 ohm |
| External speaker connector: | |
|
|
|
|
| TRANSMITTER SECTION |
| RF output power: | ~800 mW (1.5 W input) |
| Modulation system: | High level push-pull |
| Max FM deviation (Factory set): | No FM |
| Spurious emissions: | Better than -? dB |
| Microphone impedance / connector: | ? ohm / Internal only |
| Microphone input level: | ? mV |
|
|
|
|
| MISCELLANEOUS |
| Manufactured: | Japan, 197x-197x (Discontinued) |
| Main PCB: | |
| Sub PCBs: | |
| Additional info: | |
| Related documents: |
User manual (5.1 MB)
|
| Market(s) / Approval(s): |
USA
FCC: Part 95 type accepted
|
| Sams Photofact #: | CB-42 (October 1972) |
| Modifications and fixes: | |
| Reviews: | |
| Options / Accessories: |
|