| GENERAL |
| Type: | Citizen band / "Freeband" / Export transceiver |
| Frequency range: |
25.615-28.305 MHz MHz in six bands:
| A: |   25.615-26.055 MHz |
| B: |   26.065-26.505 MHz |
| C: |   26.515-26.955 MHz |
| D: |   26.965-27.405 MHz |
| E: |   27.415-27.855 MHz |
| F: |   27.865-28.305 MHz |
|
| Channels / tuning steps: | 240 (6*40) |
| Mode: | AM / FM |
| Frequency control: | PLL (RCI-145106) |
| Frequency stability: | ±?% |
| Clarifier or Delta tune: | No |
| Power supply: | 13.8 VDC (Male 3-pin jack) |
| Current drain / power consumption: | RX: ? mA TX: ? A |
| Antenna impedance / connector: | 50 ohm / SO-239 |
| Dimensions (W*H*D): | ? mm (?") |
| Weight: | ? Kg (? lb) |
| Other features: |
PA. ANL/NB. Channel 19 switch. Echo. USB- and SD-port. MP3-player.
2-inch color TFT. AUX audio input.
|
|
|
|
|
| RECEIVER SECTION |
| Receiver system: |
Double conversion superheterodyne
1st IF: 10.695 MHz
2nd IF: 455 KHz
|
| Sensitivity: | |
| Squelch sensitivity: | |
| Selectivity: | |
| Image rejection: | |
| AF output power / speaker: | ? W at ?% distortion / ? ohm |
| External speaker connector: | Two TS "Minijacks" (3.5 mm) |
|
|
|
|
| TRANSMITTER SECTION |
| RF output power: |
High: 15 W
Mid: 8 W
Low: 4 W
|
| Modulation system: | |
| Max FM deviation (Factory set): | ±? KHz |
| Spurious emissions: | Better than -? dB |
| Microphone impedance / connector: | ? ohm / 4-pin (Male locking ring jack) |
| Microphone input level: | ? mV |
|
|
|
|
| MISCELLANEOUS |
| Manufactured: | Malaysia, 2008-20xx (Discontinued) |
| Main PCB: |
EPT360015C by Ranger
Single sided with through-hole components
|
| Sub PCBs: |
EPTSAPA10A - MP3 audio amplifier board
And others...
|
| Additional info: |
The USB jack can handle max 1 GB.
The SD card reader can handle max 2 GB.
New price 2009 in the US: $359:95
|
| Related documents: |
AF amplifier: TDA2003
RF driver: IRF520
RF finals: Two IRF520
|
| Known markets and approvals: |
Export
No known approvals for CB use
|
| Sams Photofact #: | None |
| Modifications and fixes: | |
| Reviews: | |
| Options / Accessories: |
|