| GENERAL |
| Type: | Citizen band transceiver |
| Frequency range: | 26.965-27.255 MHz |
| Channels / tuning steps: | 23 |
| Mode: | AM |
| Frequency control: | Two XTALs per channel (No XTAL matrix in this one) |
| Frequency stability: | ±0.005% (No temperature reference) |
| Clarifier or Delta tune: | No |
| Power supply: | Mains: 220 VAC (Male 2-pin jack) or 12-16 VDC (3-pin jack) |
| Current drain / power consumption: | RX: Less than 200 mA @ 13.8 VDC (No signal) TX: Less than 900 mA @ 13.8 VDC (No modulation) |
| Antenna impedance / connector: | 50 ohm / SO-239 |
| Dimensions (W*H*D): | 250*110*180 mm (9.84*4.33*7.09") |
| Weight: | 2.5 Kg (5.51 lb) |
| Other features: | |
|
|
|
|
| RECEIVER SECTION |
| Receiver system: |
Single conversion superheterodyne
IF: 455 KHz
|
| Sensitivity: | 1 uV (10 dB S+N/N) |
| Squelch sensitivity: | Less than 1 uV (Threshold) |
| Selectivity: | 20 KHz (-50 dB) |
| Image rejection: | >10 dB |
| AF output power / speaker: | 500 mW at 10% distortion / 8 ohm |
| External speaker connector: | TS jack (6.3 mm) |
|
|
|
|
| TRANSMITTER SECTION |
| RF output power: | ~3.5 W (5 W input) |
| Modulation system: | |
| Max FM deviation (Factory set): | No FM |
| Spurious emissions: | Less than 0.2 uW |
| Microphone impedance / connector: | 600-2000 ohm / TRS jack (6.3 mm) |
| Microphone input level: | ? mV |
|
|
|
|
| MISCELLANEOUS |
| Manufactured: | Japan (By Belcom), 197x-197x (Discontinued) |
| Main PCB: | |
| Sub PCBs: | |
| Additional info: | |
| Related documents: |
User manual (17 MB)
|
| Known markets and approvals: |
Sweden
Kungliga Telestyrelsen
|
| Sams Photofact #: | None |
| Modifications and fixes: | |
| Reviews: | |
| Options / Accessories: |
|